Ako si vybrať moto rukavice?

Rukavice sú pre motorkárov jedným z veľmi dôležitých ochranných prvkov. Pri páde automaticky brzdíte rukami, takže si predstavte, ako to dopadne, ak zrovna vyjdete bez rukavíc! Pri výbere vhodných motocyklových rukavíc je dôležité si uvedomiť, na akom motocykli jazdíte a za akého počasia. Významnú úlohu hrá tiež materiál, vybavenosť chráničmi či správny strih a veľkosť.

Rukavice sú pre motorkárov jedným z veľmi dôležitých ochranných prvkov. Pri páde automaticky brzdíte rukami, takže si predstavte, ako to dopadne, ak zrovna vyjdete bez rukavíc! Pri výbere vhodných motocyklových rukavíc je dôležité si uvedomiť, na akom motocykli jazdíte a za akého počasia. Významnú úlohu hrá tiež materiál, vybavenosť chráničmi či správny strih a veľkosť.

Doba čítania 6 min.
Jan, redakcia Heureka.sk

Aký typ rukavíc zvoliť?

Či rukavice textilné alebo kožené, letné či zimné, s množstvom chráničov či bez - všetky tieto faktory si musíte ujasniť. Najprv asi začnete premýšľať nad tým, ktoré rukavice by sa hodili k Vášmu motocyklu a ktoré budú tiež dostatočne bezpečné vzhľadom k Vášmu spôsobu jazdy. Ak jazdíte na športovom motocykli, vydáte sa na závodný okruh alebo jednoducho chcete, aby boli Vaše ruky dostatočne chránené proti zraneniu, sú najvhodnejšie dlhšie kožené rukavice s množstvom chráničov. Ak jazdíte na motocykloch, ktoré nedosahujú príliš vysokých rýchlostí, môžete zvoliť rukavice s penovými chráničmi alebo v prípade motokrosu rukavice textilné.

Podľa ročných období by sme rukavice mohli rozdeliť na celoročné, letné a zimné. Ako už názov napovedá, celoročné rukavice využijete po celý rok. Rozhodne by mali byť dlhšie s dostatočne dlhou manžetou, ktorá prekryje rukávy bundy a zaistí tak, aby pod bundu nefúkalo. Letné rukavice sú zvyčajne krátke a sú vyrobené z priedušných materiálov. Kožené rukavice určené do horúcich letných dní mávajú perforovanú kožu či vetracie otvory na prstoch, aby bolo zaistené dokonalé odvetrávanie. Zimné rukavice, ktoré sú určené do chladnejšieho počasia, sú obvykle vybavené membránou. Tá zabraňuje premočeniu rukavíc v prípade dažďa a zároveň je vetruvzdorná. Inou variantou je použitie termovložky do celoročných (letných) rukavíc alebo v prípade dažďa použitie nepremokavých návlekov na rukavice. Tie by Vás tiež mali ochrániť pred náporom vetra.

Z čoho sa rukavice vyrábajú?

Rukavice sa vyrábajú najčastejšie z kože, ďalej nájdeme kombináciu kože a textilu alebo tiež rukavice čisto textilné. Pri výrobe kožených rukavíc býva použitá koža hovädzia, kozia, byvolia či klokania. Klokania koža je oveľa odolnejšia proti oderu než napr. hovädzia koža rovnakej hrúbky. Navyše klokania koža použitá v dlaňovej časti rukavíc dáva viac citu v úchope. Kožené rukavice voľte čo možno najtesnejšie, aby držali chrániče pevne na mieste. Pri výrobe textilných rukavíc bývajú použité rôzne materiály ako spandex, polyester, cordura, nylon, neoprén atď. Použitý textilný materiál je vždy vysoko oderu vzdorný. V prípade pádu Vám však väčšiu ochranu poskytne kožená rukavica!

Chrániče na rukaviciach

Bezpečné rukavice sú samozrejme tie, ktoré sú vybavené chráničmi. Všeobecne by sa dalo povedať, čím viac, tým lepšie. Ak ste zástancami športovejšieho štýlu jazdy, na rukaviciach by ste mali mať minimálne kĺbové protektory, s ktorými sa často vyskytujú aj protektory článkov prstov.

Pre ešte väčšie bezpečie sa na niektorých typoch rukavíc nachádzajú protektory v dlaňovej časti, na zápästie, zdvojená (ztrojená) koža na dlaňovej časti a čiastočne polstrovaná hrana na malíčku. Pre zníženie rizika zlomenia malíčkovej hrany môže byť malíček rukavice spojený s prstenníkom. Dvojité zapínanie na rukaviciach slúži pre spevnenie zápästia a v prípade pádu fixuje rukavicu na ruke. Chrániče na rukaviciach bývajú karbónové, kevlarové, plastové či penové. Kvalitnejšie rukavice majú chrániče kombinované s titánom.

Správny strih a veľkosť

Rovnako ako u iného moto oblečenia, tiež u rukavíc je dôležité vybrať správny strih a veľkosť. Vo veľkých rukaviciach sa možno budete cítiť dobre, ale nebudete mať tak dobrý cit v prstoch. V prípade pádu sa navyše môže stať, že chrániče nezostanú na mieste, kde boli umiestnené za účelom chrániť Vašu ruku. Naopak malé rukavice Vám môžu zvierať prsty, pri dlhšej jazde spôsobiť otlaky alebo zapríčiniť odkrvenie končekov prstov a teda rýchlemu prechladnutiu rúk za jazdy. Pre orientačné zistenie veľkosti Vám poslúži obvod dlane a nižšie uvedená tabuľka.

Veľkosť

Obvod dlane v cm

Obvod dlane v palcoch (coulech)

XXS

13

4,5-5

XS

15

5,5-6

S

18

6,5-7

M

20

7,5-8

L

23

8,5-9

XL

25

9,5-10

XXL

28

10,5-11

Na zistenie vhodnej veľkosti rukavíc zmerajte pomocou krajčírskeho metra obvod Vašej dominantnej ruky cez mierne vyklenuté záprstne kĺby. Z nameraného obvodu v centimetroch vyplýva veľkosť rukavíc. Väčšina výrobcov používa na značenie veľkostí písmená, ale môžete sa stretnúť aj s francúzskym označením rukavíc v coulech (palcoch). Ak ste podľa tabuľky zistili, že je Vaša veľkosť napr. L, nie je možné zaručiť, že u každého výrobcu budete mať túto veľkosť. Niektoré rukavice Vám nemusia sedieť vôbec! Môžu mať napríklad dlhé prsty alebo Vás bude tlačiť kĺbový chránič. Pri nákupe prostredníctvom internetu je však vyššie uvedená tabuľka dobrým pomocníkom. U celokožených rukavíc myslite na to, že by Vám mali byť užšie - vždy povolia (niekedy až o jednu veľkosť)!

Aké ďalšie prednosti môžu rukavice mať?

Niektoré rukavice majú vlastnosti, ktoré si na prvý pohľad neuvedomíte, ale určite dodávajú rukaviciam na kvalite. Je to jednak protišmyková vrstva na dlani a prstoch; použitie vonkajších švov, ktoré zaručujú komfort pri nosení a tiež lepšiu citlivosť; stretchové panely na prstoch, ktoré slúžia pre lepšiu pohyblivosť. Z dôvodu lepšej viditeľnosti bývajú na niektorých rukaviciach reflexné prvky. Ak vychádzate na dlhšie cesty, mali by ste počítať so zmenami počasia. V takom prípade oceníte rukavice s nepremokavou membránou alebo nepremokavé návleky na rukavice.

Ako sa o rukavice starať , aby Vám čo najdlhšie vydržali?

Životnosť rukavíc je ovplyvnená tým, ako sa o ne staráte. Záleží tiež na podmienkach, pri ktorých ich používate. Je pochopiteľné, že rukavice, ktoré pravidelne vystavujete striedavo slnku a dažďu trpia viac ako rukavice, v ktorých si párkrát vyjdete na prechádzku. Po každej jazde nechajte rukavice vyvetrať a vyschnúť a nezabudnite ich pravidelne ošetrovať vhodnými prípravkami na kožu či textil.

Ak máte kožené rukavice je najlepšie ich vôbec neprať. Nenechávajte ich dlhú dobu špinavé. Na odstránenie nečistôt používajte čistiace prostriedky na kožu, k ochrane potom balzamy na kožu a impregnačné spreje. Pred použitím balzamov či podobných prípravkov z rukavíc vždy odstráňte všetky nečistoty a zvyšky hmyzu. Správne naimpregnované rukavice odpudzujú vodu a tiež nečistoty, impregnácia ďalej zlepšuje tepelnú izoláciu a tiež chráni pred vetrom. Ak nie je vonkajšia vrstva naimpregnovaná, spôsobuje stratu tepla - nasiaknutá voda sa odparuje a tým odoberá teplo z vnútra rukavíc. Textilné rukavice môžete jemne vyprať vo vlažnej vode neutrálnym pracím prostriedkom, nepoužívajte aviváže ani bielidlá. Rukavice nikdy nevystavujte priamemu slnku ani teplu.

Autorom nákupného poradcu je www.motozem.sk.